"Енергетичні спільноти для стійкої України" - це дворічний проєкт, покликаний підтримати створення спільнот з відновлювальної енергетики в Україні. Ініціатива реалізується кооперативом wechange eG (м. Берлін) у партнерстві з ГО “Агенція сталого розвитку “СИНЕРГІЯ” за підтримки Міністерства закордонних справ ФРН.
Проєкт прагне зробити сталий внесок в енергетичну трансформацію та "зелену" відбудову України, пропонуючи громадянам шляхи для відповідального споживання та виробництва енергії.
Що таке енергетичні спільноти?
Енергетичні спільноти - це об'єднання громадян, які спільно володіють та керують проєктами з відновлювальної енергетики. Діяльность спільнот з відновлювальної енергетики в країнах ЄС закріплена в 4-му Енергетичному пакеті "Чиста енергія для всіх європейців" (2019 р.), проте має давню традицію, що сягає кінця ХІХ століття. Членами енергетичних спільнот можуть бути фізичні особи, малі та середні підприємства або місцеві органи влади, в тому числі муніципалітети. Енергетичні спільноти можуть мати будь-яку організаційно-правову форму, наприклад, асоціації, кооперативу, товариства, неприбуткової організації або малого чи середнього підприємства. Такі об'єднання підвищують можливості своїх членів спільно інвестувати в енергетичні активи. Це, в свою чергу, підвищує енергетичну незалежність спільнот, зменшує витрати на енергоносії та сприяє декарбонізації енергетичної системи.
Що пропонує проєкт?
Учасники проєкту Civil Society Energy for ResilientUkraine приєднаються до когорти амбасадорів зеленоїтрансформації енергетики громад та виведуть роботу"зелених" енергетичних спільнот на новий рівень,впроваджуючи вже існуючі практики та розробляючинові бізнес-моделі.
Цільова аудиторія: працівники служб енергоефективності муніципалітетів,представники професійних громадських організацій, представники бізнесу(інвестори), представники компаній, які можуть реалізовувати та обслуговуватипроекти ВДЕ, науковці, студенти, активісти територіальних громад, представникигромадських організацій
Civil Society Energy for Resilient Ukraine – проєкт, який допоможе учасникам:
-
розробити проєкти відновлюваної енергетики в громадах, засновані на використанні сучасних технологій і принципів самоспоживання та розподіленої генерації;
-
розвинути управлінські та менторські якості та стати лідерами енергетичних спільнот;
-
зробити громади стійкими до викликів часу і привабливими для інвестицій;
-
усунути брак компетенцій та обмеженість знань у сфері управління та фінансування проєктів відновлюваної енергетики
-
налагодити зв’язки та отримати підтримку спільноти
-
отримати базові знання та навички для створення “зелених” енергетичних спільнот
ЩО МИ ПРОПОНУЄМО?
ВИКЛИК
Проблеми автономного та екологічного енергопостачання можна вирішити за рахунок створення “зелених” енергетичних спільнот, а розробка та вирішення енергетичних кейсів надасть можливість представити студентам, фахівцям, соціальним підприємцям та ентузіастам у сфері відновлюваної енергетики свої рішення для громад. Протягом травня разом з представниками громад та бізнесу буде розроблено найбільш важливі проблемні кейси у сфері відновлюваної енергетики, які постали сьогодні на порядку денному. У червні-липні усі бажаючі активісти, що мають базові знання у відновлюваній енергетиці, сформують команди, які працюватимуть над вирішенням запропонованих кейсів зеленої енергетики.
МЕНТОРСТВО ДЛЯ КОМАНД
Учасники матимуть можливість протягом місяця працювати в командах, консультуватися з менторами під час групових та індивідуальних онлайн зустрічей, які допоможуть оцінити розроблені ідеї, визначити слабкі місця та підкажуть корисні ресурси для вдосконалення рішення. За результатами надісланих готових рішень, представники громад перевірять рішення та оберуть найкращі, автори яких представлять свої ідеї у фіналі чемпіонату. Найкращі команди та рішення (5 команди до 5 осіб кожна) отримають індивідуальне наставництво від українських та німецькихменторів, готовий бізнес-план проєкту та можливість стати учасниками навчального візиту до Німеччини у 2024 році.
МЕНТОРСТВО ДЛЯ ЕКСПЕРТІВ
Українські та німецькі експерти ділитимуться знаннями й досвідом, необхідними дляпланування, розвитку і управління проєктами відновлюваної енергетики тастворення “зелених” енергетичних спільнот, які отримають під час навчальноговізиту до Німеччини.
ФОКУС-ГРУПОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
Для визначення можливостей, перешкод та потенційних переваг створення енергетичних спільнот в Україні, в межах проєкту заплановано проведення фокус-групового дослідження змішаного формату. Фінансові, технічні та законодавчі аспекти створення енергетичних спільнот розглядатимуться в межах проведення 3 експертних онлайн фокус-груп (працівники служб енергоефективності муніципалітетів, представники професійних громадських організацій, представники бізнесу (інвестори), представники компаній, які можуть реалізовувати та обслуговувати проекти ВДЕ, науковці), в той час як соціально-екологічні та інформаційні аспекти буде розглянуто в межах проведення 2 оффлайн фокус-груп (активісти територіальних громад, представник громадських організації, ЗМІ). Питання щодо законодавчої бази, державної підтримки, потенційних моделей та очікуваних переваг у енергетичній безпеці та декарбонізації будуть адресовані 5 невеликим групам експертів у рамках модерованих фокус-груп. Фокус-групове дослідження стане частиною аналітичного документа, білої книги “Розвиток зеленихенергетичних спільнот в Україні” (робоча назва), який буде опубліковано у 2024 році.
ПУБЛІЧНИЙ ДІАЛОГ
Ідея та перспективи створення енергетичних спільнот, дорожня карта підтримки потенційних енергетичних спільнот, а також перші результати дослідження будуть обговорені в межах 2 публічних діалогів з представниками громадянського суспільства та місцевими громадами в Україні із залученням ЗМІ. Обговорення відбуватиметься в офлайн-режимі у двох обласних центрах: у Вінниці та Львові. В межах зазначених заходів відбудеться презентація результатів 3 попередньо проведених онлайн експертних фокус-групових досліджень. Результати дослідженняпрезентуватимуть українські та німецькі експерти. Крім того планується організація 2 офлайн фокус-груп, а фіналом програми стане відкрита для представників громад, національних і громадських організацій медіа демо презентація кращих проєктів, розроблених учасниками в межах кейс-чемпіонату.
СПІЛЬНОТА
Активісти та ініціатори енергетичної трансформації об’єднаються на одній платформізадля ефективної співпраці, обміну досвідом, менторства та підтримки, створюючиенергетичні спільноти.
КОМУНІКАЦІЙНА ПІДТРИМКА
Успіхи та результати учасників та проєкту загалом публікуватимуться у соціальнихмережах та на онлайн-платформах партнерів (за згодою).
ЗАПРОШУЄМО
запропонувати власний кейс для вирішення учасниками. Кейс — опис конкретного завдання, проблеми, виклику, які наразі стоять перед керівництвом вашої сільської, селищної чи міської територіальної громади та вирішення якої матиме позитивний економічний або соціальний ефект для жителів та жительок громади.
Маєте експертизу (фінансову, технічну, законодавчу, соціально-екологічну, або інформаційну), яка буде корисною для розвитку енергетичних спільнот або розробки проєктів відновлюваної енергетики?
ПРОПОНУЄМО стати частиною проєкту
Підтримати українські громади порадами, консультаціями, менторськоюпідтримкою з напрямків, у яких ви працюєте: проєктний менеджмент, управління тафінансування проєктів ВДЕ, технічна експертиза, фандрейзинг тощо.
А також стати респондентом експертних фокус-групових досліджень проблем таперспектив розвитку енергетичних спільнот в Україні.