Про проєкт - Енергетичні спільноти для стійкої України
"Енергетичні спільноти для стійкої України" - це дворічний проєкт, покликаний підтримати створення спільнот з відновлювальної енергетики в Україні. Ініціатива реалізується кооперативом wechange eG (м. Берлін) у партнерстві з ГО “Агенція сталого розвитку “Синергія” (м. Вінниця) за підтримки Міністерства закордонних справ ФРН. Проєкт прагне зробити сталий внесок в енергетичну трансформацію та зелену відбудову України, пропонуючи громадянам шляхи для відповідального споживання та виробництва енергії. Що таке енергетичні спільноти? Енергетичні спільноти - це об'єднання громадян, які спільно володіють та керують проєктами з відновлювальної енергетики. Діяльность спільнот з відновлювальної енергетики в країнах ЄС закріплена в 4-му Енергетичному пакеті "Чиста енергія для всіх європейців" (2019 р.), проте має давню традицію, що сягає кінця ХІХ століття. Членами енергетичних спільнот можуть бути фізичні особи, малі та середні підприємства або місцеві органи влади, в тому числі муніципалітети. Енергетичні спільноти можуть мати будь-яку організаційно-правову форму, наприклад, асоціації, кооперативу, товариства, неприбуткової організації або малого чи середнього підприємства. Такі об'єднання позитивно впливають на можливості своїх членів спільно інвестувати в енергетичні активи. Це, в свою чергу, підвищує енергетичну незалежність спільнот, зменшує витрати на енергоносії та сприяє декарбонізації енергетичної системи. Що пропонує проєкт?
Проблеми автономного та екологічного енергопостачання можна вирішити шляхом сторення «зелених» енергетичних спільнот, а розробка та вирішення енергетичних кейсів надасть можливість представити студентам, фахівцям, соціальним підприємцям та ентузіастам у сфері відновлювальної енергетики свої рішення для громад. Протягом травня 2023 року разом з представниками громад та бізнесу буде розроблено проблемні кейси у сфері відновлювальної енергетики, які нині постали на порядку денному. У червні-липні 2023 року бажаючі активісти, що мають базові знання у відновлювальній енергетиці, сформують команди, які працюватимуть над вирішенням запропонованих кейсів зеленої енергетики. Фінал кейс-чемпіонату відбудеться 14 вересня 2023 року у Вінниці.
Учасники кейс-чемпіонату матимуть можливість працювати в командах та консультуватися з українськими та німецькими менторами під час групових та індивідуальних онлайн-зустрічей. Ментори допоможуть оцінити розроблені ідеї, визначити слабкі місця та підкажуть корисні ресурси для вдосконалення рішення. Програма менторства триватиме з червня по вересень 2023 року. Під час фіналу кейс-чемпіонату три найкращі команди, що представлять свої рішення, отримають готовий бізнес-план проєкту, підтримку експертної мережі проекту та можливість стати учасниками навчального візиту до Німеччини у 2024 році.
Для визначення можливостей, перешкод та потенційних переваг створення енергетичних спільнот в Україні в межах проєкту заплановано проведення фокус-групового дослідження змішаного формату. Фінансові, технічні та законодавчі аспекти створення енергетичних спільнот розглядатимуться в межах проведення трьох експертних онлайн фокус-груп (працівники служб енергоефективності муніципалітетів, представники професійних громадських організацій, представники бізнесу (інвестори), представники компаній, які можуть реалізовувати та обслуговувати проекти ВДЕ, науковці). Соціально-екологічні та інформаційні аспекти буде розглянуто в межах 2 офлайн фокус-груп (з активістами територіальних громад, представниками громадських організацій, ЗМІ). Питання щодо законодавчої бази, державної підтримки, потенційних моделей та очікуваних переваг для енергетичної безпеки та декарбонізації будуть адресовані 5 невеликим групам експертів у рамках модерованих фокус-груп. Фокус-групове дослідження стане частиною аналітичного документа - "білої книги" про розвиток зелених енергетичних спільнот в Україні, що буде опублікована у 2024 році.
Громадські діалоги
Ідеї та перспективи створення енергетичних спільнот, дорожня карта підтримки потенційних енергетичних спільнот, а також перші результати дослідження будуть обговорені в межах двох публічних діалогів з представниками громадянського суспільства та місцевими громадами в Україні із залученням ЗМІ. Обговорення відбуватиметься в офлайн-режимі в двох обласних центрах: у Вінниці та Києві. В межах зазначених заходів відбудеться презентація результатів трьох попередньо проведених онлайн експертних фокус-групових досліджень. Результати дослідження презентуватимуть українські та німецькі експерти. Крім того, планується організація 2 офлайн фокус-груп, а фіналом програми стане відкрита для представників громад, медіа і громадських організацій презентація кращих проєктів, розроблених учасниками в межах кейс-чемпіонату.
Формування спільноти однодумців на одній платформі
Активісти та ініціатори енергетичної трансформації об’єднаються на одній платформі задля ефективної співпраці, обміну досвідом, менторства та підтримки, створюючи енергетичні спільноти.
Інформаційна кампанія
Результати роботи учасників проєкту та інформація щодо створення енергетичних спільнот публікуватимуться у соціальних мережах та на онлайн-платформах партнерів. Слідкуйте за нашими сторінками на LinkedIn та Фейсбук. Хто є цільовою аудиторією проєкту? Запрошуємо до співпраці працівників служб енергоефективності муніципалітетів, представників бізнесу (інвесторів), компаній, які можуть реалізовувати та обслуговувати проекти ВДЕ, а також науковців, студентів, активістів територіальних громад та громадських організацій. Які цілі проєкту? 1. Підтримка розробки проєктів відновлюваної енергетики в громадах, заснованих на використанні сучасних технологій і принципів самоспоживання та розподіленої генерації; 2. Розвиток управлінських та менторських якостей для лідерів енергетичних спільнот; 3. Підвищення стійкості та інвестиційної привабливості громад; 4. Покращення компетенцій та знань у сфері управління та фінансування проєктів відновлюваної енергетики; 5. Налагодження зв’язків з європейськими енергетичними спільнотами. Як долучитись до проєкту?
Запропонувати власний кейс для вирішення учасниками.
Кейс — опис конкретного завдання, проблеми, виклику, які наразі стоять перед керівництвом вашої сільської, селищної чи міської територіальної громади та вирішення якого матиме позитивний економічний або соціальний ефект для жителів та жительок громади.
Подати свою ідею на кейс-чемпіонат
Ви переконані, що можете взяти власне забезпечення енергією в свої руки? Ви прагнете жити в екологічно чистій та енергетично незалежній громаді? Шукаєте однодумців, готових спільно діяти задля зеленого розвитку? Беріть участь в кейс-чемпіонаті та пропонуйте інноваційні ідеї для створення енергетичних спільнот. Найкращі учасники отримають менторський супровід та шанс реалізувати свій задум спільно з європейськими партнерами.
Долучитись до фокус-групового дослідження
Маєте експертизу (фінансову, технічну, законодавчу, соціально-екологічну, або інформаційну), яка буде корисною для розвитку енергетичних спільнот або розробки проєктів відновлюваної енергетики? Станьте респондентом фокус-групових досліджень щодо проблем та перспектив розвитку енергетичних спільнот в Україні.
Стати ментором команд
Підтримайте команди порадами, консультаціями, менторською підтримкою з напрямків, у яких ви працюєте: проєктний менеджмент, управління та фінансування проєктів ВДЕ, технічна експертиза, фандрейзинг тощо.