Енергетичні кооперативи: короткий посібник
Посібник для завантаження

Представники громадянського суспільства, місцеві громади, а також муніципалітети є ключовими рушійними силами переходу до вуглецево-нейтральних і децентралізованих систем енергопостачання та сталого місцевого розвитку в Європі. Приклади понад 5600 німецьких кооперативів та усталеної загальноєвропейської традиції місцевої співпраці та розвитку горизонтальних мереж демонструють один із можливих шляхів до децентралізованого енергетичного переходу, яким можуть йти українські та польські громади.

У той же час ентузіасти відновлюваної енергетики та професіонали з громадянського суспільства, наукових кіл, бізнесу та муніципального сектору в цих країнах стикаються з власними унікальними проблемами та розробляють різноманітні можливі способи їх вирішення, аби забезпечити стабільне майбутнє для своїх громад.

У рамках проекту «Енергія громадянського суспільства 2021», започаткованого wechange eG, учасники з України, Польщі та Німеччини обмінювалися знаннями про співпрацю у сфері відновлюваної енергетики та разом розробляли ідеї щодо створення енергетичних кооперативів. Цей англомовний Посібник, створений в рамках проекту, об’єднує дослідження та роздуми щодо відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та потенціалу співпраці для сталого розвитку в Польщі та Україні. В Посібнику представлені можливі сценарії розвитку кооперативів ВДЕ з організаційної, правової, економічної та соціальної точок зору.

Перший розділ Агнешки Шосток описує важливість, потенціал і проблеми відновлюваної енергетики в Польщі, Україні та Німеччині. У наступному розділі Томаша Марзека розглядається енергетичний перехід і юридичні виклики кооперативного руху в Польщі та демонструється, як було створено перший енергетичний кооператив у Польщі.

Статті дослідниць Олени Рубаненко та Вікторії Вострякової аналізують останні події у секторі відновлюваної енергетики в Україні, потенціал співпраці для сталого розвитку країни та пов’язані з цим технологічні та економічні виклики. Майкл Шомін, Марина Садкіна та Анна Пастух досліджують фінансово-правові механізми та регулювання, які можуть бути корисними для всіх, хто займається створенням ВДЕ кооперативів в Україні. У заключній статті Андрій Зінченко, засновник першого українського кооперативу ВДЕ у Славутичі, обговорює, як енергетичні кооперативи та місцеві партнерства можуть стати рушійною силою муніципального енергетичного переходу в українських громадах.

Сподіваємося, що ці матеріали будуть корисними для всіх ентузіастів відновлюваної енергетики, які прагнуть долучитися до кооперативного руху!

Завантажити Посібник можна тут.