Останні події
Актуальні події проєкту
Лабораторія змін 2022 у Берліні
Конференція про зелене відновлення України

З 3 по 6 червня 2022 року понад 120 активістів кліматичного руху з Німеччини та України зустрілися на "ChangeLab" в Берліні, щоб обговорити розбудову зеленої енергетики, відновлення України та енергетичну незалежність Європи.

Захід "ChangeLab" на території BUFA в Берліні розпочався з презентації проєкту "Енергія громадянського суспільства". Вже у 2021 році в рамках проєкту відбулися заходи в Берліні та хакатон у Чернігові, а також було видано посібник "Енергетичні кооперативи".

Photo Wandellab 1
Photo: Milan Belik

 

Наступною темою була сонячна архітектура, де спікерка Астрід Шнайдер представила політичний процес прийняття Закону про відновлювані джерела енергії (EEG) та те, як урядовий квартал був енергетично спроектований та сонячно перепланований після возз'єднання Німеччини. Як архітекторка й експертка з енергетики, але особливо як активна учасниця кампанії за енергетичний перехід, вона відчула цей процес на собі і допомогла йому сформуватися. У другій половині дня відбулася екскурсія урядовим кварталом й головним залізничним вокзалом до музею Futurium, де учасники змогли побачити всі елементи "Сонячного урядового кварталу Берліна". Урядові будівлі забезпечуються децентралізованою системою 100% відновлюваної енергії, що складається з наступних компонентів: теплоелектроцентралі, що працюють на біодизелі, виготовленому з ріпакової олії, фотоелектричних установок, охолоджувачів, осушувачів і випаровувальних охолоджувачів, а також компресійних охолоджувачів. Ви можете переглянути презентацію "Сонячного урядового кварталу Берліна" тут. 

Photo Wandellab 2
Photo: Milan Belik

 

Наступного дня українські учасники були розділені на дві команди:

  • Одна частина працювала з мережею "Будівельної індустрії солідарності" навколо екологічних методів будівництва міні-будинків з дерева та глини, а також навколо питання про те, як можна спільно та інклюзивно організовувати будівельні майданчики
  • Інша частина зустрілася безпосередньо з архітекторами та експертами з енергетики, щоб розрахувати технічне енергозабезпечення крихітних будиночків з відновлюваними джерелами енергії. Використовуючи програмне забезпечення, вони навчилися розраховувати острівні системи, орієнтацію фотоелектричних модулів та масштабування систем зберігання електроенергії

Також питання фінансування було в центрі уваги подальших обговорень. Зокрема, обговорювалася кооперативна модель, яка принесла успіх понад 900 енергетичним кооперативам у Німеччині, пропонуючи участь широким верствам громадянського суспільства в якості співінвесторів. З цією метою Беате Петерсон з Bündnis Bürgerenergien e.V. та експерт з питань кооперації Фелікс Вет приїхали на конференцію і поділилися своїм досвідом.

Wandellab Berlin
Photo: Milan Belik

 

Нарешті, в неділю ввечері близько 40 активістів з обох країн зібралися разом, щоб обговорити, як вони можуть допомогти 6 мільйонам внутрішньо переміщених осіб в Україні. Обговорювалися такі ідеї, як онлайн-курси з сонячної енергетики, екопоселення для переселенців та кампанії зі збору коштів.

Насамкінець учасники з України були запрошені на експертну поїздку до енергетичного села Нехлін, де ще до розпаду Радянського Союзу у співпраці з київськими вченими розвивали відновлювану енергетику та встановили перші вітрогенератори. Йорг та Уте Мюллер з ENERTRAG AG представили учасникам свою історію. Як вони почали будувати першу вітрову турбіну як вчені-ядерники одразу після катастрофи в Чорнобилі, як вони забезпечили своє село Нехлін сонячною енергією, і як зараз вони навіть керують цілою місцевою мережею опалення, використовуючи деревні пелети та тепло від регульованої вітрової енергії. Насамкінець, учасники обговорили з Йоргом та Уте Мюллерами можливості розбудови зеленої енергетики в Німеччині та Україні.