Останні події
Актуальні події проєкту
Навчальний візит до Німеччини
Децентралізовані відновлювані джерела енергії для більшої стійкості та менших платіжок. Українські експерти дізналися про енергетичні спільноти під час навчальної поїздки до Німеччини

Незважаючи на російську війну проти України, що триває досі, та перебої з електропостачанням, 15 українських архітекторів, інженерів та університетських викладачів природничних дисциплін відвідали Німеччину з 28 листопада по 2 грудня 2022 року з професійним візитом, присвяченим відновлюваним джерелам енергії. Візит був організований wechange eG у співпраці з громадською організацією "Агенція сталого розвитку "Синергія" з Вінниці. Він відбувся в рамках проекту "Енергія громадянського суспільства 2022" за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Метою візиту було ознайомлення з розвитком ВДЕ, кращими кейсами енергоефективності в будівельному секторі, а також зі створенням та функціонуванням спільнот відновлюваної енергетики в Німеччині.

Study tour

У перший день група відвідала IKzB - Центр інформації та кометенції щодо сталого будівництва в Берліні. Учасники дізналися про розвиток енергоефективного будівництва в Німеччині, мережу "Ефективний будинок плюс" та пілотний проект Федерального міністерства дорожнього руху, будівництва та розвитку міст - "Ефективний будинок плюс з електромобільністю" в Берліні. Ініціатива сталого житлового будівництва "Ефективний будинок плюс" діє з 2011 року і на сьогоднішній день побудувала або реконструювала понад 40 житлових будинків по всій Німеччині. Власний дослідницький центр продовжує розробляти енергоефективні технології в будівельному секторі та випробовує їх на пілотних проектах.

Крім того, експерти провели політичні дискусії щодо викликів в українському енергетичному секторі та двостороннього німецько-українського енергетичного співробітництва. Група відвідала кластер енергоефективності Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, а також Федеральну асоціацію відновлюваної енергетики та її проект "Жінки заряджають жінок енергією". Представники обох інституцій підкреслили високий потенціал розвитку ВДЕ в Україні та розповіли про свої ініціативи з підтримки України в чай війни.

Study tour 2

У федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія група мала інтенсивну 3-денну програму, присвячену енергетиці громад у цьому регіоні. Спочатку відбулося глибоке занурення в тему "Громадська енергетика в Німеччині та Північному Рейні-Вестфалії", презентацію на яку провів представник федерального агентства NRWEnergy4Climate. Це агентство супроводжує зусилля федеральної землі з декарбонізації в енергетиці, промисловості, будівництві та секторі мобільності. У цьому процесі енергетичні спільноти розглядаються як важливі гравці у забезпеченні сталого клімату.

Наступна частина візиту була проведена у місті Кельн та його околицях. Енергетичні спільноти BürgerEnergie Rhein-Sieg eG, RothaarWind Planungs- und Geschäftsführungs GmbH, Energiegewinner eG та Maxwäll eG прийняли групу з України на своїх об'єктах та демонстрували обладнання та успішні бізнес-кейси. Також студентський кооператив Öko-E та кооператив пасивного житла "Wunschnachbarn WEG" поділилися своїм позитивним досвідом колективних дій для декарбонізації та більш безпечного довкілля.

Study tour

Всі ці енергетичні спільноти були створені представниками місцевих громад для своїх регіонів і навіть за їх межами. Цікаво, що більшість засновників цих проектів не були експертами в галузі енергетики до своєї участі в енергетичних спільнотах. Тим не менш, вони змогли мобілізувати підтримку з боку муніципальної влади та сусідів і розробити організаційні та бізнес-моделі, які найкраще підходять для їхніх починань.

Таким чином, українські експерти з енергетичного сектору, архітектури та академічних кіл отримали всебічне уявлення про різні моделі енергетичних громад та налагодили хороші зв'язки з німецькими партнерами у сфері сталого розвитку. Ці мережі закладуть основу для майбутніх проектів wechange eG, ГО "Синергія" та їхніх партнерів. А ми сподіваємося, що винятковий потенціал спільнот відновлюваної енергетики в Україні буде реалізований дуже скоро, допомагаючи подолати збитки, завдані російською війною.

ST