Незважаючи на російську війну проти України, що триває досі, та перебої з електропостачанням, 15 українських архітекторів, інженерів та університетських викладачів природничних дисциплін відвідали Німеччину з 28 листопада по 2 грудня 2022 року з професійним візитом, присвяченим відновлюваним джерелам енергії. Візит був організований wechange eG у співпраці з громадською організацією "Агенція сталого розвитку "Синергія" з Вінниці. Він відбувся в рамках проекту "Енергія громадянського суспільства 2022" за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.
Метою візиту було ознайомлення з розвитком ВДЕ, кращими кейсами енергоефективності в будівельному секторі, а також зі створенням та функціонуванням спільнот відновлюваної енергетики в Німеччині.
У перший день група відвідала IKzB - Центр інформації та кометенції щодо сталого будівництва в Берліні. Учасники дізналися про розвиток енергоефективного будівництва в Німеччині, мережу "Ефективний будинок плюс" та пілотний проект Федерального міністерства дорожнього руху, будівництва та розвитку міст - "Ефективний будинок плюс з електромобільністю" в Берліні. Ініціатива сталого житлового будівництва "Ефективний будинок плюс" діє з 2011 року і на сьогоднішній день побудувала або реконструювала понад 40 житлових будинків по всій Німеччині. Власний дослідницький центр продовжує розробляти енергоефективні технології в будівельному секторі та випробовує їх на пілотних проектах.
Крім того, експерти провели політичні дискусії щодо викликів в українському енергетичному секторі та двостороннього німецько-українського енергетичного співробітництва. Група відвідала кластер енергоефективності Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, а також Федеральну асоціацію відновлюваної енергетики та її проект "Жінки заряджають жінок енергією". Представники обох інституцій підкреслили високий потенціал розвитку ВДЕ в Україні та розповіли про свої ініціативи з підтримки України в чай війни.
У федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія група мала інтенсивну 3-денну програму, присвячену енергетиці громад у цьому регіоні. Спочатку відбулося глибоке занурення в тему "Громадська енергетика в Німеччині та Північному Рейні-Вестфалії", презентацію на яку провів представник федерального агентства NRWEnergy4Climate. Це агентство супроводжує зусилля федеральної землі з декарбонізації в енергетиці, промисловості, будівництві та секторі мобільності. У цьому процесі енергетичні спільноти розглядаються як важливі гравці у забезпеченні сталого клімату.
Наступна частина візиту була проведена у місті Кельн та його околицях. Енергетичні спільноти BürgerEnergie Rhein-Sieg eG, RothaarWind Planungs- und Geschäftsführungs GmbH, Energiegewinner eG та Maxwäll eG прийняли групу з України на своїх об'єктах та демонстрували обладнання та успішні бізнес-кейси. Також студентський кооператив Öko-E та кооператив пасивного житла "Wunschnachbarn WEG" поділилися своїм позитивним досвідом колективних дій для декарбонізації та більш безпечного довкілля.
Всі ці енергетичні спільноти були створені представниками місцевих громад для своїх регіонів і навіть за їх межами. Цікаво, що більшість засновників цих проектів не були експертами в галузі енергетики до своєї участі в енергетичних спільнотах. Тим не менш, вони змогли мобілізувати підтримку з боку муніципальної влади та сусідів і розробити організаційні та бізнес-моделі, які найкраще підходять для їхніх починань.
Таким чином, українські експерти з енергетичного сектору, архітектури та академічних кіл отримали всебічне уявлення про різні моделі енергетичних громад та налагодили хороші зв'язки з німецькими партнерами у сфері сталого розвитку. Ці мережі закладуть основу для майбутніх проектів wechange eG, ГО "Синергія" та їхніх партнерів. А ми сподіваємося, що винятковий потенціал спільнот відновлюваної енергетики в Україні буде реалізований дуже скоро, допомагаючи подолати збитки, завдані російською війною.