Енергетичні спільноти – поширене у багатьох країнах явище, яке згуртовує людей, бізнес та громади для задоволення спільних потреб. У певному сенсі – це альтернатива традиційним бізнес-моделям, особливо у сферах, де діють гіганти та монополії на ринку.
Енергетичні спільноти є актуальними для України з багатьох точок зору, включно з повоєнним відновленням та відбудовою, вступом до ЄС, енергетичною, екологічною та кліматичною безпекою. Поточна кризова ситуація в електроенергетиці створює додаткові стимули до пошуку нових рішень та моделей, а енергетичні спільноти – одне з них.
У 2019 році ЄС ухвалив пакет законодавчих ініціатив «Чиста енергія для всіх європейців» з метою полегшення переходу від викопного палива до більш екологічно чистої енергії та інституціоналізував концепцію енергетичних спільнот двох типів: громадські енергетичні спільноти та спільноти відновлюваної енергетики. Водночас, громадські енергетичні ініціативи мають багаторічний досвід роботи в ЄС і почали свою діяльність задовго до того, як ЄС формалізував їх особливий статус.
В Україні з 2019 року визнали енергетичні кооперативи одним із суб’єктів на ринку відновлюваної енергетики. Проте ці зміни не впроваджують у повній мірі положення директив ЄС. Наразі досвід створення та функціонування енергетичних спільнот (кооперативів) в Україні невеликий та свідчить про низку викликів, з якими зіштовхуються піонери на цьому шляху.
Цей документ підсумовує результати спеціального дослідження досвіду, потенціалу та перешкод у створенні та функціонуванні енергетичних спільнот, а також правового регулювання цього явища в Україні. Повну версію дослідження можна ЗАВАНТАЖИТИ ТУТ.
Ця аналітична записка складається з п’яти розділів:
- Створення енергетичних спільнот в Україні у контексті зеленої відбудови, європейської інтеграції, енергетичної, екологічної та кліматичної безпеки.
- Огляд законодавства ЄС для енергетичних спільнот. Досвід країн ЄС.
- Регуляторний статус-кво для енергетичних спільнот (енергетичних кооперативів) в Україні.
- Проблеми та можливості для розвитку енергетичних спільнот в Україні.
- Рекомендації щодо розвитку енергетичних спільнот в Україні.
З врахуванням досвіду європейських країн ми пропонуємо низку простих і зрозумілих рекомендацій лідерам, громадам, державним органам, громадським організаціям та міжнародним партнерам, які, сподіваємось, допоможуть знайти ефективну модель(-і) енергетичних спільнот для України.
Документ підготовлено ГО «Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля» під загальною координацією фахівців ГО «Агенція сталого розвитку «СИНЕРГІЯ» за підтримки Міністерства закордонних справ Уряду Федеративної республіки Німеччина в межах дворічного німецько-українського проєкту «Енергетичні спільноти для стійкої України» 2023-2024.